PAYLAŞ

Dilovası halkı ‘Kömürcüler OSB’ye hayır’ dedi..

Dilovası’da Kayapınar Turgut Özal Gençlik Derneği ve Dilovası Ekolojive Sağlık Derneği, yaptıkları basın açıklamasıyla “Kömürcülere hayır” dedi.

Dilovası Belediyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına çok sayıda yurttaş da destek verdi. “Direne direne kazanacağız”, “Yeter nefes alamıyoruz” ve “Yönetim uyuma sabrımızı taşırma” sloganlarının atıldığı eylemde çocukların ellerinde ise “Astım hastası çocuk görmek istemiyoruz”, “Temiz hava sahası için Kömürcüler OSB’ye hayır” ve “İnsanca yaşamak istiyoruz” yazılı pankartlar vardı. İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkan’ın da katıldığı ve AKP ile CHP’nin Dilovası belediye başkan aday adaylarının da bulunduğu açıklamada HDP, MHP, İyi Parti ve Saadet Partisinin üye ve yöneticileri de yer aldı.

‘İLÇEMİZİN VEKİLİNİ SAHADA GÖRMEK İSTİYORUZ’

Basın açıklamasında konuşan Kayapınar Turgut Özal Gençlik Derneği Başkanı Hayretttin Koçpınar, Dilovası halkının bu sorunun çözülmesini istediğini belirtti. Yetkililere seslenen Koçpınar, “Kömürcüler OSB’yi mahallemizden kaldırın, rahatça nefes alalım. Talebimiz gayet nettir. Özellikle Kayapınar ve Turgut Özal mahallelerinde yaşayan astım hastası çocuklar, akciğer hastası yetişkinler artık nefes alamayacak duruma geldiler. Her evde hava solunum cihazları bulunuyor. Annelerimiz, eşlerimiz, ablalarımız her gün kömür tozu ile baş edebilmek için temizlik yapmaktan bıktı” dedi. AKP’nin Dilovası’dan seçilen Milletvekili Cemil Yaman’a da seslenen Koçpınar, “İlçemizin bir de milletvekili bulunmakta, kendisini sahada da görmek istiyoruz. Bizler sanayileşmeye karşı değiliz fakat sanayi mahallemize kadar girince böyle bir tepkiyi doğal olarak gösteriyoruz” diye konuştu.

‘KÖMÜRCÜLER OSB’Yİ KALDIRMA SÖZÜ ALACAĞIZ’

Eylemin ardından Evrensel’e konuşan Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği (EKOSDER) Başkanı İsmail Sami, “Bu yerel seçimlerde kim gelirse gelsin Kömürcüler OSB’yi kaldırma sözü alacağız” dedi. Bölgedeki yurttaşların mağdur olduğunu ifade eden Sami, “Çocuklarımız, yetişkinlerimiz hasta. Bu konuyu yetkililere defalarca anlattık, herkes bu konuyu biliyor, defalarca medyaya da çıktı. Bu durumla ilgili kimse üç maymunu oynamasın. Bu konuyu seçim öncesi gündemde tutacağız. Yerel seçimlerde kim gelirse gelsin Kömürcüler OSB’yi kaldırma sözü alacağız” diye konuştu.

Yıllardır yetkililerin “İlgileneceğiz” dediğini belirten Sami, “Geçmişte rahmetli muhtarımız Mehmet Şirin Barış muhtarlar toplantısında Cumhurbaşkanına Kömürcüler OSB’nin zararını anlatan dosyayı sundu. Sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ‘Bununla ilgili bir çalışma yapacağız’ dedi ama lafta kaldı. Dilovası halkını adeta göçe zorluyorlar. Burada sadece hava kirliliği söz konusu değil, yerleşim alanlarının katledilme durumu da var. Bu sorunun Cumhurbaşkanının tek talimatı ile çözülebileceğine inanıyoruz” dedi.

PAYLAŞ
Önceki makale
Sonraki makale